Jak se rodí miska

12.02.2020

Pomyslná cesta misky bývá často delší, než se na první pohled může zdát.

Vše začíná u výběru vhodného kusu dřeva. Aby bylo stabilní, musí klidně i několik let správně schnout. Vybraný kus nesmí mít žádné prasklinky, vypadlé suky a podobné vady. Přesto některé z těchto nedokonalostí mohou u některých speciálních misek umocnit jejich jedinečnost.

U každého kusu dřeva přemýšlím i nad jeho kresbou, aby výsledná miska byla co nejoriginálnější.

Poté, co si vytipuji kusy které mě nejvíce zaujaly, na ně kreslím kružnice. Jejich průměr musí být o něco větší než výsledný průměr misky, abych měl dostatek materiálu pro soustružení a další úpravy. Do středu se musí vyvrtat otvor pro speciální šroub, díky kterému se miska upíná do stroje. Předkreslenou kružnici dále vyřežu na pásové pile a připravené dřevěné kolo upnu do soustruhu.

Prvním krokem při samotném soustružení je úprava tvaru vnější strany a vytvoření fázičky na spodní straně misky, aby posléze bylo možné soustružit vnitřek.

V průběhu soustružení se mi v ruce vystřídá několik druhů struhů s různými nábrusy. Je potřeba je průběžně dobrušovat, aby byly dostatečně ostré. K prvnímu osoustružení používám hrubovací struh, pro detailnější a hladší vzhled pak struh miskový a pro finální soustružení hladící struh.

Následně misku upnu obráceně a pouštím se do vnitřní části, přičemž dolaďuji i tu vnější.

Pro poslední vyhlazení se používá speciální struh a poté smirkové papíry-od hrubých po ty jemné. Po prvním broušení misku navlhčím. Díky tomu se zvednou jemná dřevěná vlákna, která obrousím znovu a miska je pak krásně hladká.

Nakonec misky napouštím směsí přírodních olejů, díky kterým můžete z misek jíst, aniž by se měnila chuť pokrmů a miska se ničila. 

Později už zbývá jen vypálit do dna logo, misku zabalit a poslat jí na další cestu směrem k Vám!